Ryzyka, komplikacje i efekty uboczne laserowej korekcji wzroku
Decydując się na zabieg laserowej korekcji wzroku musimy mieć świadomość, że mogą pojawić się komplikacje po zabiegu. Aby ocenić ryzyko, należy uważnie zapoznać się z zagrożeniami i próbować wyobrazić sobie, jaki wpływ na nasze życie, może mieć pojawienie się poszczególnych problemów. Czy jesteśmy w stanie zaakceptować obecność niewielkiej wady wzroku? Czy konieczność codziennego wkraplania „sztucznych łez” nas przeraża? Czy często prowadzimy samochód po zmroku?
Przygotuj się na najgorsze
Zgłaszając się na operację należy samemu zadbać o zapoznanie się z tematem i wszystkimi ryzykami, na jakie się narażamy. Chodzi o nasze oczy, które laserowa korekta wzroku zmodyfikuje w sposób nieodwracalny. Najlepiej podejść do tematu zgodnie z powiedzeniem „przygotuj się na najgorsze, miej nadzieję na najlepsze”. Niektóre komplikacje mijają z czasem, inne dają się wyleczyć farmakologicznie, część problemów daje się usunąć ponowną laserową korekcją. Jednak niektóre problemy mogę pozostać na zawsze, o czym niechętnie mówią lekarze.
Najczęstsze komplikacje
Niewłaściwa kwalifikacja do zabiegu
Jest do duży czynnik ryzyka. Niewłaściwie przeprowadzane badania kwalifikacyjne lub ignorowanie przeciwwskazań, wykrytych zarówno podczas badań okulistycznych, jak i wywiadu medycznego, mogą prowadzić do poważnych komplikacji, nawet jeżeli zabieg został przeprowadzony prawidłowo.
Niepełna korekcja
Występuje najczęściej u pacjentów z wyższymi wadami wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm). Ryzyko ponownej korekcji dla pacjentów posiadających wadę 2D wynosi ok. 1%, natomiast w przypadku wady 9D ryzyko niepełnej korekcji wzrasta do 10%.
Chirurdzy laserowi, którzy analizują wyniki swoich dotychczasowych pacjentów, są w stanie wziąć poprawkę na operowaną wadę i w ten sposób zmniejszyć odsetek niepełnych korekcji. Dlatego tak ważne jest znalezienie dobrego chirurga dla naszych oczu.
Nadmierna korekcja
Ten typ komplikacji jest obserwowany w krótkim czasie po operacji. W takich przypadkach usunięta wada krótkowzroczności zamienia się w lekką dalekowzroczność i analogicznie, dalekowzroczność zmienia się w lekką krótkowzroczność. Efekt powinien zaniknąć w wyniku stabilizacji wzroku w ciągu pierwszego miesiąca po zabiegu. Przypadków permanentnej nadmiernej korekcji jest znacznie mniej, niż niepełnej korekcji. W przypadku konieczności ponownej korekcji, może być ona przeprowadzona po upływie kilku miesięcy od pierwszego zabiegu, ze względu na konieczność uzyskania stabilizacji wzroku po pierwotnej korekcji.
Pojawienie się astygmatyzmu
W niektórych przypadkach po zabiegu może pojawić się astygmatyzm. Dotyczy to pacjentów, którzy mieli korygowaną krótkowzroczność lub dalekowzroczność i wcześniej nie mieli astygmatyzmu. Wada ta może być usunięta przez ponowną korekcję.
Syndrom suchego oka (wysychanie nabłonka rogówki)
W wyniku operacji laserowej korekcji, szczególnie w pierwszych tygodniach, mogą pojawić się uciążliwości związane z niewystarczającym nawilżeniem oka przez łzy. Problem powinien ustąpić po kilku tygodniach lub miesiącach, jednak w niektórych przypadkach staje się on permanentny. Leczenie odbywa m.in. się poprzez regularne wkraplanie tzw. sztucznych łez. Problem może pojawić się szczególnie wśród osób, które przed zabiegiem doświadczały dyskomfortu suchego oka.
Uszkodzenia nabłonka rogówki
Komplikacja ta dotyczy tylko metod, polegających na utworzeniu płatka rogówki, który po korekcji realizowanej przez laser ekscimerowy, powraca na swoje miejsce i stanowi naturalny opatrunek. W przypadku pojawienia się tego problemu, po zabiegu pacjentowi zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa, jednak do czasu wygojenia nabłonka (2-3 dni) może być odczuwalny dyskomfort w postaci pieczenia, swędzenia, zwiększonej wrażliwości na światło, łzawienia lub uczucia ciała obcego.
Dla metod korekcji, polegających na usunięciu nabłonka i pozwoleniu na jego regenerację, uszkodzenie nabłonka jest zaplanowane i dyskomfort z tym związany stanowi raczej efekt uboczny zabiegu, niż komplikację.
Efekty poświaty i aureoli
Wszyscy ludzie, w mniejszym lub większym stopniu, doświadczają efektów poświaty i aureoli obserwowanych nocą, w sytuacji słabego oświetlenia. Wynika to ze sposobu działania źrenicy oka, która nocą rozszerza się, pozwalając, aby część światła dostała się do oka „z boku”, przez co nie jest ono właściwie załamywane i ulega rozproszeniu. U niektórych osób poddających się laserowej korekcji wzroku ten efekt może ulec pogłębieniu. Zwykle nie koliduje on z możliwością ostrego widzenia w dzień, jednak utrudnia widzenie w nocy, co może negatywnie wpływać na zdolność bezpiecznego prowadzenia pojazdów po zmroku.
Symulacja efektów świetlnych dostępna jest na stronie visionsimulations.com:
Pogorszenie jakości widzenia w okularach
Część pacjentów laserowej korekcji wzroku uskarża się na pogorszenie ostrości skorygowanego widzenia (z ang. BCVA – Best Corrected Visual Acuity). Oznacza to, że po operacji widzieli oni gorzej w okularach, niż przed operacją, przy użyciu korekcji (okulary lub soczewki). Problem wiąże się z przymgleniami i efektem podwójnego widzenia (ang. ghost vision). Komplikacja ta jest dość rzadka i najczęściej zdarza się u osób, które korygowały wysoką wadę krótkowzroczności lub astygmatyzmu.
Wystąpienie tzw. wyspy centralnej
Wyspa centralna (ang. central island) powstaje w wyniku nieprawidłowego ukształtowania małego obszaru rogówki przez laser ekscimerowy. W wyniku błędu lasera niejednorodna tkanka rogówki tworzy centralny obszar o podwyższonej refrakcji, co skutkuje nieprawidłową ostrością widzenia. Problem może być usunięty przez ponowną korekcję. Nowoczesne lasery posiadają oprogramowanie, które minimalizuje ryzyko wystąpienia wyspy centralnej poprzez wysyłanie dodatkowych impulsów w kierunku centralnej części rogówki, niezależnie od właściwych impulsów korygujących wadę wzroku.
Komplikacje związane z utworzeniem płatka rogówki
Problemy związane z płatkiem rogówki, określanym też jako „klapka”, są ściśle związane z metodami, które wykorzystują ten element w procesie korekcji. Są to metody takie jak LASIK, SBK-LASIK i EPI-LASIK. Komplikacje mogą wystąpić zarówno w czasie zabiegu, jaki i po nim. Wyróżnia się następujące problemy związane z płatkiem rogówki:
-
przemieszczenie płatka rogówki
Komplikacja, której ryzyko wystąpienia jest największe w ciągu 12 godzin po operacji. Może się zdarzyć, że płatek rogówki, stanowiący naturalny opatrunek, ulegnie lekkiemu przesunięciu. W wyniku przesunięcia, na płatku powstają „zmarszczki”, co powoduje rozmycie widzianego obrazu. Komplikacja leczona jest poprzez zdjęcie płatka i jego ponowne umieszczenie na rogówce oraz zabezpieczenie za pomocą opatrunkowej soczewki kontaktowej. Problem przemieszczenia płatka rogówki może wystąpić w wyniku pocierania oka w ciągu pierwszych godzin po operacji. Oby zapobiec podobnym problemom, zaleca się zabezpieczanie oczu specjalnymi okularami, przypominającymi gogle narciarskie, co jest szczególnie ważne podczas snu, kiedy kontrolowanie odruchów nie jest możliwe.
-
wrastanie nabłonka pod płatek rogówki
Nabłonek rogówki regeneruje się w ciągu 3-4 dób po operacji. Stanowi on zewnętrzną warstwę rogówki i odrasta na jej powierzchni. Może się jednak zdarzyć (wg raportów dotyczy to ok. 1% przypadków), że nabłonek odrasta w przestrzeni pomiędzy rogówką, a leżącym na niej płatku wykonanym w celu korekcji laserowej. W takich przypadkach u pacjentów pojawia rozmyte widzenie i uczucie podrażnienia oka. Komplikacja ta zdarza się częściej w przypadku ponownej korekcji, usuwającej problemy powstałe podczas pierwszej korekcji. Leczenie tej komplikacji polega na zdjęciu płatka rogówki, oczyszczeniu z wrośniętego nabłonka i ponownym umieszczeniu na rogówce pacjenta.
-
regresja
Komplikacja ta dotyczy tendencji wzroku do powracania do poprzedniej wady, która została usunięta przez laserową korekcję. Problem pojawia się najczęściej u pacjentów z wysoką wadą krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. W takich przypadkach zaleca się pacjentom noszenie okularów kompensujących powstałą niewielką wadę lub też wykonanie ponownego zabiegu korygującego regresję. Taką operację można przeprowadzić dopiero po upływie kilku miesięcy, kiedy nastąpi stabilizacja wzroku po pierwszej operacji.
-
zapalenie rogówki typu DLK
W wyniku zastosowania metod korekcji wykorzystujących płatek rogówki, w przestrzeni pomiędzy płatkiem, a pozostałą częścią rogówki, może pojawić się stan zapalny, określany jako DLK (ang. Diffuse Lamellar Keratitis). Problem występuje dość rzadko, głównie w ciągu pierwszej doby po operacji. Może on być nie zauważony przez pacjenta, ze względu na brak wyraźnych objawów. Aby zapobiec takiej komplikacji, pacjentom przepisuje się specjalne krople o działaniu przeciwzapalnym. Należy je stosować w ciągu pierwszych czterech dni po zabiegu.
Podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego
Problem może pojawić się w wyniku przyjmowania preparatów steroidowych. Leczenie jest typowo farmakologiczne, celem leków jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Powyżej wymienione problemy są najczęściej występującymi komplikacjami. Według raportów chirurgów, przeprowadzających laserowe korekcje wzroku, komplikacje zdarzają się rzadko i w większości przypadków dają się wyleczyć. Na rodzaj komplikacji i ich prawdopodobieństwo bez wątpienia wpływ mają zastosowana metoda korekcji, wykorzystywany sprzęt i doświadczenie chirurga.
Permanentne komplikacje
Jak można przeczytać w sieci, zdarzają się przypadki, że komplikacje, które miały być przejściowe, nie chcą przemijać, a lekarze rozkładają ręce. Temat bezpieczeństwa zabiegów laserowej korekcji wzroku pojawia się regularnie w mediach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie operacji laserowej korekcji wzroku wykonuje się bardzo dużo. Pojawiają się opinie, że przy dopuszczaniu poszczególnych metod korekcji do powszechnego stosowania, główne badania skupiały się na odzyskiwanej ostrości widzenia, natomiast poszczególne komplikacje nie byłe szczegółowo badane. Mimo, że szacowany odsetek komplikacji po najbardziej powszechnym zabiegu LASIK określany jest na co najwyżej kilka procent, w sieci można znaleźć opinie chirurgów szacujących częstość występowania problemów o charakterze nieprzemijającym na 20-30%.
Podobał Ci się powyższy artykuł? Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszego newslettera!
Witam, Jestem miesiąc po korekcji i oprócz astygmatyzmu mam problem z przymgleniami i efektem podwójnego widzenia. Czy coś takiego minie? Lekarka mówiła raz tak a raz że nic się nie zmieni. Na prawe oko widzę fatalnie i mówią mi że to przez ten astygmatyzm. Lewym okiem czytam wszystkie rzędy, ale po włożeniu jakichś soczewek i na prawe wzrok się poprawił w ciągu ostatnich 3 tygodni jednak nieznacznie. Na razie nie mam ostrości co mnie bardzo martwi. Pozdrawiam.
Odezwij sie. Ja tez mam poważne komplikacje po lasik. Moj nr tel. 726 817 045.
Czesc mam pytanie czy komus zdarzylo sie po laserowej korekcji krotkowzrocznosci i astygmatyzmu ciagle krwotoki wewnetrze w oku?
Nie polecam jestem już 2 lata po lasiku w optegrze i widzę gorzej niż przed w nocy masakra aurole poswiaty i inne gó..a
Kto przeprowadzał Ci zabieg i jaką metodą,przy jakiej wadzie wzroku- proszę o kontakt.Jestem przed zabiegiem i mam ciągle wątpliwości.
Witam, miałam laserową korektę astygmatyzmu , nosiłam szkła +3,5 i -7,0 . Korektę przeprowadził dr. Rybak w Łodzi w lipcu.2017metodą lasek.
Jestem zadowolona mimo że nie skorygowano wady do końca gdyż miałam zbyt cienka siatkówkę , wiedziałam o tym przed zabiegiem ,został mi mały minus . Ostrość widzenia dobra , bez żadnych powikłań ,chodzę bez okularów .Dwa tygodnie po zabiegu na druga wizytę kontrolną pojechałam juz sama autem. Bardzo polecam . Do zabiegu namówila mnie koleżanka która rownież miała korektę tylko samych minusow. Dolegliwości jak po każdym zabiegu .Oko goi się do 3 miesięcy . Żadnych stanów zapalnych . Wpuszczam tylko krople nawilżające.
Czy po laserze można prowadzic samochód?
to zależy od metody (czas gojenia) i efektów ubocznych (one są przeróżne i wahają się od samobójstwa lub utraty wzroku do gorszego odróżniania kolorów – część z nich uniemożliwia prowadzenie samochodu)
Witam miałem zabieg przeprowadzony dwa lata temu, do dziś na lewym oku widzę podwójnie – było operowane dwa razy. Lekarz rozkłada ręce, nikt nie ponosi odpowiedzialności, obraz z lewego oka jest nie raz tak rozmazany, że nie jestem w stanie zza kierownicy samochodu zobaczyć tablic drugiego auta stojąc bezpośrednio za nim w korku. Wady tej nie koryguje NIC – żadne okulary czy soczewki. Do tego pojawiło się suche oko i jakiś pryszcz na mięsku łzowym. Wszelkie badania zrobione od rezonansu po jeszcze jakieś inne cuda. Jestem zdrowy ale nie widzę na jedno oko do tego aby było jeszcze trudniej komputer pokazuje, że te oko ma mniejszą wadę, niż te (prawe), które według jego wskazań powinno być słabsze. Załamka do tego w tym “gorszym” oku kolory wyblakłe i inne odcienie. Jeżeli zastanawiasz się nad zabiegiem laserowej korekcji wzroku to zastanów się dobrze dwa razy przed podjęciem decyzji. Być może spotka Cię coś takiego jak mnie i nie będziesz w stanie już –>>NIGDY!!!!<<– widzieć wyraźnie. Osobiście nie podjąłbym się teraz takiego zabiegu. Odradzam. Dodam tylko, że gdyby z prawym okiem wydarzyło by się to samo to nawet nie mógłbym pracować czy samodzielnie jeździć autem, najprawdopodobniej skończyłbym w psychiatryku.
Kto i gdzie przeprowadzał Twój zabieg?
Spróbuj w Kalmedica w Kaliszu-zrób badanie kwalifikacyjne do operacji i co Ci tam powiedzą, Jest tam świetna okulistka pani Ewa, która też robi operacje.
Spróbuj badanie kwalifikacyjne-oczywiście będziesz musiał zapłacić.
Gdzie robiłeś zabieg? Ja robiłam równo rok temu. Mam te same objawy w prawym oku. Jestem załamana. Wg mnie na początku bo zabiegu było dobrze dłuższy czas. Ostatnio bardzo się pogorszyło choć w badaniu jest tyko +0.75. Czy w okularach czy bez obraz zamazany.
Witam zabieg robiłem w bardzo słynnym i reklamującym się [nazwa kliniki zmoderowana], jeżeli moderator skasuje nazwę możecie skontaktować się ze mną na e-mail [email protected]. Minęło ponad póltora roku od mojego posta a trzy lata po korekcji – wzrok w ogóle się nie poprawił, zastanawiam się jakie kroki prawne mogę podjąć.. wszystkim serdecznie odradzam jakiekolwiek grzebanie w oczach. Teraz marzę o okularach………………….
Witam ja również mam pytania do ludzi po lentiviu bo ja jestem sprawie 2 tyg po i bardzo słabo widzę co dziwi moja dr bo wszystko jest ok i powinnam już super widzieć
Witam nie polecam takich operacji ona zniszczyła mi całkowicie życie !!! Pół roku już leci a ja cały czas mam uczucie ciała obcego w oczach ,bolą oczy i powieki ,oczy wiecznie czerwone żadne maści i krople i nie pomagają. Rano widzę przez mgłę i oczywiście oczy czerwone ,w nocy ciężko mi usnąć przez te bóle. Komputer max godzina dziennie , praktycznie cały dzień przesypiam ,w polu widzenia mam jakieś iskierki, błyski , czarne muszki. Jazda nocą nie możliwa halo i starbrust. Zaczęła mi siwieć rogówka , udałem się do innego okulisty i powiedział że już nic się zrobić bo takie są efekty uboczne tej operacji dodatkowo popsuły mi się gruczoły meibona .Mam 30 lat i rano jak się budzę tak bardzo bym chciał cofnąć czas ale nie mogę przedtem nie miałem żadnych problemów z oczami.Nigdy nawet nie byłem u okulisty tylko u optyka raz na 4 lata na wymianę okularów i niby takie bezpieczne te operacja (miałem Femtolasik) . Myśli samobójcze dzień w dzień długo już chyba nie pociągnę bo co to za życie wieczny sen.
Odezwij sie. Ja tez mam powazne problemy. Moj tel. 726 817 045.
Witam. Jestem po dwoch operacjach na krotko wzrocznośc. Jedną miałam robiona skalpelel a drugą laserowo. To były lata 90-te. Na dzień dzisiejszy lewo oko operowane nie widzi już nic. Załamka
Ja również jestem po zabiegu korekty wzroku. Zabieg się udał, ale ja miałam komplikacje, 6 miesięcy na sterydach. Dalekowzrocznosc + 8, wada wróciła z dodatkowym astegmatyzmem
najgorsze w ty wszystkim jest to ze lekarz który jest odpowiedzialny za popelnienie błęu w diagnozie i leczeniu nie ponosi absolutnie jakiejkolwiek odpowiedzialności prawnej a wręcz przeciwnie tak jak [XXX] z Wrocławia obstawia się prawnikami i grozi byłym pacjetom pozwami sadowymi .Mam na to dowody że w moim przypadku zaistniały błędy w leczeniu po zabiegu zaćmy czego dowodem moze byc ok. 30 wizyt po zabiegach , jak i próba manipulacji przy karcie wizyt pacjeta . Sprawę skierowałem do prokuratóry o mozliwosci popelnienia przestepstwa .Nikt z nas nie jest nieomylny ale jezeli popełni się bła to nalezy sie do tego prrztznać i go naprawić chociazby w niewielkim stopniu a nie liczyć tylko zyski Naprawdę nie zależy mi na oczernianu kogokolwiek ale jeżeli ktoś ma jeszcze wybór to jak najbardziej niech z tego skorzystać ale nie polecam kliniki [XXX] we Wrocławiu ze względu na brak profesjonalizmu i jak i arogancję i opieszałość jego personelu , jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś wiecej zapraszam – mój mail :[email protected]
Komentarz moderatora:
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów.
Ze względu na brak możliwości weryfikacji słów użytkownika, nazwa kliniki została ukryta. Zamiast nazwy wstawiono [XXX].
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sytuacji opisanej przez autora, skontaktuj się z nim pod podanym przez niego adresem email.
moj znajomy mial robiony zabieg lentivu i nie obylo sie bez problemow i dodatkowego stresu
mozliwe ze to jakis ludzki blad
Jestem ponad pół roku po zabiegu femtolasik. Dokładnie po pół roku od zabiegu efekt suchego oka bardzo się wzmożył. Ludzie jeśli jesteście jeszcze w gronie tych szczęśliwców, którzy się zastanawiają nad operacją – NIE RÓBCIE TEJ NIEODWRACALNEJ W SKUTKACH OPERACJI. Gdybym mogła cofnąć czas.. Każdego dnia modlę się do Boga o cud uzdrowienia, bo tylko w nim została mi nadzieja.
Odezwij sie. Jestem jak ty po poważnych komplikacjach. Moj nr. 726 817 045
Ja również jestem pół roku po zabiegu na lewym oku i kąpletnie nic nie widzę, mam rozmazany obraz . Moje życie to koszmar po tym zabiegu. Nie mogę wykonywać swojej pracy, zakładałam rzęsy A teraz nie mogę ponieważ nic nie widzę, co za tym idzie, nie zarabiam piniedzy. Jak mam teraz funkcjonować,!? Jakaś masakra zabieg miałam w Nowy Zwrok w Warszawie
ale po zabiegu widziałaś dobrze? u mnie po zbiegu było wszystko super. Teraz po 5 dniach mam z bliska rozmazany obraz i szczypią mnie oczy gdy wkraplam krople
Bardzo odradzam. Jestem 4 miesiące po lentivu. Widzę przez mgłę – lekarka nie wie, jak mi pomóc, wg niej wszystko w porządku. Do tego suche oko. Najgorsza decyzja mojego życia. Wszystko bym zrobiła, zeby to cofnąć 🙁
Ludzie, mam do was wszystkich propozycje. Wszyscy którzy przeszli laserową korekcje wzroku wiedzą ile kłamstw jest rozprowowsmechnionych wokół tego zabiegu. Choćby pierwszy-ilość osób które mają komplikacje niby jeden procent, a tak naprawdę każdy dosłownie każdy po metodach głębokich ma suche oko w różnym stopniu. Coś tak niestabilnego jak lasik i różne jego odmiany (płatek który nigdy się nie goi i do końca życie jest ryzyko urazu) moim zdaniem nie powinno być poprostu legalne. Sam fakt że ten zabieg tuszuje jaskre o czym okuliści dobrze wiedzą i między innymi dlatego sami sobie takich operacji nie robią bardzo dużo o nich świadczy(moimim zdaniem). Dlatego nie bójcie się pisać opinii chociażby w opiniach google. Walczcie o PRAWDĘ dla siebie i i ostrzegajcie innych. Okuliści dobrze wiedzą z czym takie operacje się wiążą ale dla nich liczą się bardziej pieniadze niż zniszczone życie(moim zdaniem). Korekcja wzroku jest biznesem i niczym innym, powinna być dostępna tylko powierzchniowa i tylko dla żołnierzy i sportowców (moim zdaniem). Dlatego w dziale opinii pod kliniką gdzie się da-tam piszecie OPINIĘ o danej klinice i zabiegu gdzie się da ze wszystkimi powikłaniami a nie na forach. Karta z możliwymi powikłaniami powinna być na stronie kliniki a nie dana dwa tygodnie przed zabiegiem na recepcji. Walczcie o prawdę choćby dla siebie (może wtedy medycyna zostanie skierowana na naprawę takich przypadków jak moje w i wasze) i dla osób które są okłamywane (półprawda przekazywana w takich klinikach nie jest prawda). Mam tu na myśl pełne uświadamianie o możliwych powikłaniach. Więc mam prośbę-osoba która ma powikłania idzie napisać opinię na temat tego co myśli o takich zabiegach pod stroną kliniki. To co tu napisałam jest Opinią którą mam prawo wyrazić a nie nienaruszalną prawdą, dlatego rozumiem jeżeli ktoś może się ze mną nie zgodzić. W razie czego wyprowadźcie mnie z błędu.